KEDİ VEYA KÖPEKLER NEDEN TRAŞ EDİLİR?

Mevsim geçişleri, deri ve tüy yapısındaki bozukluk ve stres gibi sebeplerle oluşan tüy dökülmeleri, özellikle uzun tüylü kedi veya köpeklerde bakımsızlık sonucu oluşan topaklaşmalar vb sebeplerle yavrularımıza pet kuaför hizmeti verilmektedir. Irka özel traşlar da yapılmaktadır.

paspas ve temizlik kovası ile köpek

KÖPEK YADA KEDİLERİ TRAŞ YAPMAK GEREKLİ MİDİR?

Topaklaşma durumları dışında traş yapmak kesin çözüm değildir. Yavrularımız yaz aylarından kış aylarına geçişte tüy değişimine girerler buna örnek olarak insanları verebiliriz. İnsanlarda kıyafet seçimi olarak mevsimlerde farklılık gösterir. Yavrularımızda yaz aylarında daha ince ve havalanabilir ya da kış aylarında daha kalın ve ısı dengesini sağlayacak bir tüy yapısına bürünürler ve bu geçişlerde tüy dökülmeleri olur.

Mevsim geçişlerinde oluşan tüy dökülmeleri dışında yavrunuzda tüy dökümü fazla ise veteriner hekiminiz ile irtabata geçmenizi öneririz çünkü deri ve tüy yapısındaki bozukluk çocuğunuzdaki bir hastalığın belirtisi olabilir. Dışardan alınması gereken ve deri tüy yapısına iyi gelecek maddelerin (omega 3 , omega 6 , biotin vb) eksikliğinde de tüy ve deri problemleri çok sık gözükür. Hastalık durumları dışında deri ve tüy kalitesi için gerekli maddelerin kullanımı, stressiz bir ortam ve günde en az bir kez olmak üzere çocuklarımızı taramak bize daha uzun süreli bir çözüm olabilir. Unutmayın yavruluktan tarama işlemini yapıp çocuğu taranmaya alıştırmak önemlidir.

PET KUAFÖR İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evcil hayvanınızın genel durumu göz önüne alınarak kuaför hizmetine başlanır. Yaş, kilo, hastalık ve mizah traşın şeklini ve yapılma yöntemini değiştirir. Makinenin sesi, klinik fobisi, zapturapt gibi etkenlerde yavrumuz strese girip kendine ve bizlere zarar vermeye çalışır. Bu nedenle sakinleştirici (sedasyon) eşliğinde traş yapılması en uygunudur. Tabi ki yaşı, kilosu ve hastalık geçmişi sedasyonlu traş yapılmasına uygun değil ise traş yapılması önerilmez.

KEDİ TRAŞINDA SEDASYON ZARARLI MIDIR?

Öncelikle sedasyon (sakinleştirici) ile anestezi birbirleriyle karıştırılmaması gerekir. Çok sık kullanılmadığı sürece aynı zamanda yavrunuzun sağlık sorunu yok ise sedasyonun vücuda bir zararı yoktur. Traş stresi ile oluşacak olarak negatif etki sedasyondan fazladır.

Ekin Avşar

Veteriner Tekniker Ekin Avşar