KEDİ VEYA KÖPEKLER NEDEN TRAŞ EDİLİR?

Mevsim geçişleri, deri ve tüy yapısındaki bozukluklar ve stres gibi sebeplerden dolayı tüy dökülmeleri meydana gelebilir. Bu durum özellikle uzun tüylü kediler ve köpeklerde bakımsızlık sonucu topaklaşmalara yol açabilir. Bu nedenle, yavrularınıza pet kuaför hizmeti sunmaktayız. Ayrıca, ırka özel tıraşlar da uygulanabilmektedir.

paspas ve temizlik kovası ile köpek

KÖPEK YADA KEDİLERİ TRAŞ YAPMAK GEREKLİ MİDİR?

Tıraş etmek ya da bir pet kuaför desteği almak, topaklaşma durumları dışında, tüy dökülmesine kesin bir çözüm sağlamaz. Yavrularımız yaz aylarından kış aylarına geçişte tüy değişimine girerler. Bu durumu insanlarla bir örnek üzerinden açıklayabiliriz. İnsanlar mevsimlere göre kıyafet seçiminde farklılıklar gösterirler. Yavrularımız da yaz aylarında daha ince ve havalanabilir tüylere veya kış aylarında daha kalın ve ısı dengesini sağlayacak bir tüy yapısına bürünürler. Bu geçiş sürecinde tüy dökülmeleri yaşanabilir.

Mevsim geçişlerindeki normal tüy dökülmelerinin dışında, eğer yavrunuzda aşırı tüy dökülmesi gözlemlerseniz, veteriner hekiminizle iletişime geçmenizi öneririz. Çünkü deri ve tüy yapısındaki anormallikler, çocuğunuzda bir hastalığın belirtisi olabilir. Ayrıca, dışarıdan alınması gereken ve deri tüy yapısına fayda sağlayan maddelerin (omega 3, omega 6, biotin vb.) eksikliği durumunda da tüy ve deri problemleri sıkça ortaya çıkabilir. Hastalık durumları dışında, deri ve tüy kalitesini iyileştirmek için gerekli maddelerin kullanımı, stressiz bir ortam sağlamak ve günde en az bir kez çocuğunuzu taramak daha uzun vadeli bir çözüm sunabilir. Unutmayın, yavruyken tarama işlemine başlamak ve çocuğunuzu taramaya alıştırmak önemlidir.

PET KUAFÖR İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evcil hayvanınızın genel durumunu dikkate alarak, kuaför hizmeti sunulması uygun olabilir. Yaş, kilo, hastalık durumu ve mizaç gibi faktörler, tıraşın şeklini ve yapılma yöntemini belirler. Makinenin sesi, klinik ortama karşı olan fobiler veya kontrolsüz davranışlar, evcil hayvanınızın stres yaşamasına ve kendisine veya size zarar vermeye çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle, en uygun seçenek sedasyon (sakinleştirici) altında tıraş yapmaktır. Ancak, sedasyonlu tıraş, evcil hayvanınızın yaşı, kilosu ve geçmişteki hastalıkları gibi faktörlere bağlı olarak uygun olmayabilir. Bu durumda, tıraş yapılması önerilmemektedir.

KEDİ TIRAŞINDA SEDASYON ZARARLI MIDIR?

Birçok insan bu iki terimi birbirine karıştırdığından sedasyon (sakinleştirici) ve anestezi arasındaki farkı belirtmek önemlidir. Sedasyon, evcil hayvanın sakinleştirilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir ve genellikle tıraş gibi stresli durumlarda tercih edilir. Eğer yavrunuzun sağlık sorunu yoksa ve sedasyon nadiren kullanılıyorsa, sedasyonun vücuda zararı olması beklenmez. Tıraş stresinin, sedasyonun olumsuz etkilerinden daha fazla olabileceği durumlar da söz konusu olabilir.

Ekin Avşar

Veteriner Tekniker Ekin Avşar