gri işaretli ve ela gözlü gri kedi

Kedide; Respiratorik semptomlar (dyspne ve öksürük)

  • Anorexi
  • Ateş
  • Sarılık
  • Myozitis
  • Nörolojik bozukluklar
  • Görme bozuklukları bulguları mevcutsa Toksoplazma hastalığı olasılıklar içindedir.

Ayrıca hasta sahibinin hamilelik planı varsa kedide mutlaka Toxoplazma kontrolü yapmak gereklidir. Kadınlarda her yıl 500-1000 doğum olgusundan birinde toxoplazmoz görülmektedir. Hamile kadınlar için en büyük tehlike, gebeliğin ilk altı aylık döneminde bulaşmanın gerçekleşmesidir. Abortlara veya anomalilere neden olmaktadır.

Toxoplazma gondili zorunlu hücre içi bir protozoadır. Bu parazit insanları ve birçok türdeki hayvanı enfekte ederek geniş bir yayılım ağı göstermektedir.

Toxoplazma gondili 3 çeşit yaşam formuna sahip olan bir doku protozoonudur. Taşızoit, bradizoit ve sprozoitler bu formlardır. Taşızoitler parazitin kandaki ve lenf dolaşımındaki çok hızlı bölünen formudur.

Hücre tahrip olana kadar hücre bölünür ve dokuları enfekte eder. Enfekte dokudaki yangının klinik belirtilerin görülmesine yol açar. Organizmanın bölünmesi zamanla oluşan immun cevap sayesinde yavaşlar ve doku kistleri bu dönemde oluşur. Kistler çok yavaş olarak bölünen bradizoitleri içermektedir.

siyah işaretli ve yeşil gözlü turuncu kedi

Toksoplazma Nasıl Bulaşır?

Toxoplazma gondili yaşam evresini sadece kedilerde tamamlar. Yani kedilerde üç yaşam formunu da barındırabilir. Kediler dışkıları ile sprozoitleri saçarlar ve enfeksiyonun yayılmasında kilit rol oynarlar.

Toxoplazma hastalığının bulaşması ise transplesantal yol ile veya dışkı bulaşmış sular ile olmaktadır.