iran kedisi

Persian İran Kedisi

Fars kedisi olarak da bilinir. İran kedisi, orta kedi büyüklüğündedir. Ağır kemiklere ve bölgeler arasında mükemmel bir orantıya sahiptir. Bu kedi yuvarlak kafası, iri, yuvarlak anlamlı gözleri ve anlamlı yüz ifadesiyle tamamen yumuşak bir yuvarlaklık ifade etmelidir.

Kedinin eti sıkı olmalı, şişman olmamalıdır. Dengeli bir fiziğe ve mizaca sahip olmalı, sağlıklı ve güçlü görünmelidir. Kasları sıkı ve iyi gelişmiş olmalıdır. Kuyruk kısa ama vücutla da orantılıdır ve de yürürken arkadan da sürüklenmemelidir. Arkadan görünümde bacaklar düz olmalıdır. Göğüs omuzlara doğru eşit hacimli ve derindir. Ayaklar kısa parmaklı, yuvarlak ve oldukça iri görünümlüdür. Uzun tüylülerde parmak püskülleri aranan özelliktir.

İran kedisinin tüyleri canlı olmalıdır. Sarkık tüyleri sık ve vücuttan ayrı durmalıdır. Vücudun her tarafında omuzlar da dahil uzun tüyler görülebilmektedir. Çene altı ön bacaklar arasında tüy yoğunluğu özellikle artmalıdır. Boyun çevresinde ise gösterişli bir yele oluşturmalıdır. Kürkü kusursuz, özenle taranmış görünümlü olmalı, asla karmaşık, lekeli hele hele düğümlenmiş bir görünüm sergilenmemelidir. Ne de olsa kürk cinsin en önemli ayırıcı özelliğidir.

Persian İran Kedisi Karakteri Nasıldır?

Persianlar huy olarak sessiz, yumuşak ve şirindirler. Yavruyken oyuncudurlar ama büyüdükçe bu azalır. Yine de dikkatini çeken bir oyuncak ile oynamaya teşvik edildiğinde o oyuncu, yavru kedi havasına bürünebilir. Mutfak masasının üzerine atlayacak türden bir kedi olamadığı halde, Persian da diğer kısa tüylü kardeşleri gibi meraklı ve ilgilidir. Diğer bazı cinslerden biraz daha az aktif olsalar da yeterince motive olduklarında çok hızlı olabilirler. Örneğin sizin veterinere gitmek için hazırlandığınızı fark ettiği anda çok hızlı olabilirler.

Persian iran kedileri fotoğraf çekinme fırsatını hiçbir zaman kaçırmazlar ve sık sık kameraya poz verirler. Sohbet etmeyi pek sevmezler. Genellikle sahipleriyle iletişim kurarken o iri, yuvarlak, mahzun gözlerini kullanırlar. Sessiz ve uyumlu İran kedisi kucağı seven bir kedi değildir ancak onu kucağınıza aldığınızda memnuniyetle orada kalacaktır. Bazı istisnalar olduğunu söyleseler de, kedinizi örtünün altında yer kapmak için sizinle yarışırken bulmayı beklemeyin.

Persian kedisi genellikle süs olarak görülse de, birçok üretici ve kedi sahibi bazı kişisel özelliklerin renk ve desenlerle ilgili olduğuna inanır. Örneğin kırmızı kürklü Persianların ya da kürkünde kırmızı renk olanların siyah Persianlardan daha canlı, daha hızlı olduğu söylenir