kedi kulağıyla oynayan yavru kedi

Yavru Kedi Nasıl Yetiştirilir?

Eğer bir yavru kediniz varsa ve onu severek aldıysanız asla panik yapmayın ve endişelenmeyin çünkü kedi yavruları öğrenmeye ve eğitime meraklıdırlar. Bu konuda tek yapmanız gereken biraz sabırlı olmak. Ona hemen bir şeyler öğretmeye başlayabilirsiniz.

Köpekler sürüler halinde yaşama içgüdüsünü güderken kediler daha çok yalnız yaşamayı tercih ederler ve kendi kendilerine yeterler. Tüm evcil yavru hayvanların ilk dersi adını öğrenmesidir. Kedi yavrusuna da adını sık sık tekrarlayarak öğretmek esastır. Yani yavru kedi kendi adını öğrenmeli ve çağırıldığında tepki verip yanınıza gelmelidir.

Onu çağırdığınızda yanınıza gelmesi çok önemlidir. O yanınıza geldiği zamanlarda onu sevip okşayarak onu ödüllendirmelisiniz. Hatta ona sevdiği veya sevebileceği bir ödül verebilirsiniz. Asla azarlamak için adını söyleyerek çağırmayın. O durumda, öğretmek istediğiniz herhangi bir şeyi, öğrenmemek için direnecektir. Kediler de köpekler kadar azarlamaya duyarlıdır. Azarlamanız gerekirse “HAYIR” kelimesini yumuşak bir biçimde yüzüne bakarak söyleyin ve yüzüne su spreyi sıkın.

Yavru kediniz herşeyi zamanla öğrenecek

Evinize ilk geldiği günden başlayarak, evin her yanını gezip öğrenmeye çalışacaktır ve bu arada kedi aklıyla ona tanınan toleransı kavramak isteyecektir.

Tüm kediler tırmalar ve tırmanmaya aşırı düşkündür. Bu yüzden, onun girmesini, gezinmesini istemediğiniz yerlere balon şişirip engeller kurun. O, girmek istediği yere pençe atınca balonlar patlar, siz de onu yakalayabilirsiniz. İşte o an “HAYIR” deyin ve yüzüne su spreyi sıkın. Bu onlara asla zarar vermez. Ancak bu fiziki davranış sizden korkmasını sağlar.

Kedinizin yavru iken, çişini çabucak öğrenmesini de beklemeyin. O da tüm yavrular gibi çiş tutan kasları gelişmedikçe, çişini tutamaz. Ancak bunu eğitim ve büyük bir sabırla bekleyip geliştirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bir kedi eğitmek biraz özveri, biraz sabır gerektirmektedir.

yatakta oturan yavru kedi