kedi kulağıyla oynayan yavru kedi

Yavru Kedi Nasıl Yetiştirilir?

Eğer bir yavru kediniz varsa ve onu severek aldıysanız, endişelenmenize gerek yok. Kedi yavruları öğrenmeye ve eğitime meraklıdır, bu yüzden sakin olun ve biraz sabırlı olun. Ona bir şeyler öğretmek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Köpekler sürüler halinde yaşama içgüdüsüne sahipken, kediler genellikle yalnız yaşamayı tercih ederler ve kendi başlarına yetebilirler. Ancak, tüm evcil yavru hayvanlar için ilk adım adlarını öğrenmektir. Kedi yavrunuza da adını sık sık tekrarlayarak öğretmek önemlidir. Yani yavru kedi kendi adını öğrenmeli ve çağırıldığında tepki verip yanınıza gelmelidir.

Onu çağırdığınızda yanınıza gelmesi çok önemlidir. Kediniz yanınıza geldiğinde, onu sevip okşayarak ödüllendirmeniz önemlidir. Hatta sevdiği veya sevebileceği bir ödül verebilirsiniz. Ancak asla adını söyleyerek çağırıp azarlamamalısınız. Bu durumda, öğretmek istediğiniz herhangi bir şeyi öğrenmek istemeyecektir. Kediler, köpekler kadar azarlamaya duyarlıdır. Azarlamak gerektiğinde “HAYIR” kelimesini yumuşak bir şekilde söyleyin ve yüzüne su spreyi sıkmanız uygundur. Ancak bu tür düzeltmelerin de sevgi dolu bir şekilde yapılması önemlidir.

Unutmayın, yavru kedinizin eğitimi zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun ve ona sevgiyle yaklaşın. Kedinizin güvenini kazanmak ve pozitif bir ortamda öğrenmesini sağlamak için zaman ayırmanız önemlidir.

Yavru kediniz herşeyi zamanla öğrenecek

Evinize ilk geldiği günden başlayarak, evin her yanını gezip öğrenmeye çalışacaktır ve bu arada kedi aklıyla ona tanınan toleransı kavramak isteyecektir.

Tüm kediler tırmalar ve tırmanmaya aşırı düşkündür. Bu yüzden, onun girmesini, gezinmesini istemediğiniz yerlere balon şişirip engeller kurun. O, girmek istediği yere pençe atınca balonlar patlar, siz de onu yakalayabilirsiniz. İşte o an “HAYIR” deyin ve yüzüne su spreyi sıkın. Bu onlara asla zarar vermez. Ancak bu fiziki davranış sizden korkmasını sağlar.

Kedinizin yavru iken, çişini çabucak öğrenmesini de beklemeyin. O da tüm yavrular gibi çiş tutan kasları gelişmedikçe, çişini tutamaz. Ancak bunu eğitim ve büyük bir sabırla bekleyip geliştirebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bir kedi eğitmek biraz özveri, biraz sabır gerektirmektedir.

yatakta oturan yavru kedi