Kedi kısırlaştırma işlemi, sürekli insanın kafasını ve vicdanını kurcalayan önemli bir karardır. Sevimli dostunuza o kadar bağlanırsınız ki sizin adeta bir parçanız, yavrunuz olur. Kendinize hiç yakıştıramadığınız bu kısırlaştırma işlemini ona nasıl yakıştırırım diye düşünürsünüz. Ama sizi rahatsız edecek gibi duran bu kararın, onun mutluluğu ve sağlığı için olduğunu unutmayın. Kediler çok erken kızgınlığa erişebilir. 6 aylıkken bir yavruya sahip olabilir, yılda 3 yavru verebilirler. Ayrıca kızgınlığa gelen bir kediyi iyi bilirsiniz, çok acınası ve mutsuz halleri vardır. Yüksek sesle tüm gün mırıldanırlar, geceler kabus olur ve agresifleşir, sürekli dışarı çıkmak isterler. Davranışlarında ciddi değişiklikler olur. Artık ciddi manada kısırlaştırma işlemini düşünmeyi başlamışsınızdır.

ameliyat masasında yatan köpek

Neden evcil hayvanınızı kısırlaştırmalısınız. İşte size 7 neden.

1. Evcil hayvanınız için daha sağlıklı, daha uzun ömür

Kısırlaştırma işlemi, göğüs kanseri ve rahim ile ilgili hastalıkların oluşma ihtimalini ciddi bir şekilde azaltır. Dişi kedilerin %90’ı ve köpeklerin %50’si için bu hastalıklar ölümcüldür. Testis kanserine yakalanan bir erkek kedinin de ölüm riski çok fazladır. Tüm bunları düşününce kısırlaştırma en iyi korunma yöntemidir.

2. Kısırlaştırılmış dişi kedi bir daha kızgınlığa erişemez.

Döngüler farklılık gösterebilir tabi ki üreme sezonu geldiğinde 3 hafta boyunca haftanın 4-5 günü kediniz kızgınlığa ulaşacak. Bitmeyen mırıldanmaları hem onu hem sizi huzursuz edecek.

3. Erkek köpekleriniz evden kaçıp gitmeyecek.

Bir erkek iyi bir arkadaş bulmak için her şeyi yapar. Kaçabilmek için çitlerin altında toprağı kazabilir, kendine bir yükseklik bile tasarlayabilir. Kaçtıktan sonra artık trafikte mi yara alır diğer erkekler mi hırpalar belli olmaz. Ama artık tüm risklerin içine kendine atmıştır.

4. Kısırlaştırılmış evcil hayvan daha iyi davranışa sahip olur.

Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerin tüm ilgileri artık onların sahiplerinde oluyor. Diğer bir deyişle kısırlaştırılmamış kedi ve köpekler evin her yerine ağır kokan idrarlarını bırakarak terör estirebilir.

5. Kısırlaştırma operasyonu kilo alımına sebep olmaz

Yeme kontrolü ve egzersizlerini yaptıktan sonra petinizin kilo alması için bir sebep yok.

6. Cüzdanınız için faydalı.

Kedi veya köpeğinizin kısırlaştırılma fiyatı, ileride sahip olduğu yavruların bakım masraflarını düşündüğünüzde çokta fazla değil.

7. Kısırlatırılmış hayvanlar sosyal hayata daha uyumludur.

Başıboş hayvanlar gerçekten sosyal hayatın büyük problemlerinden. Vahşice davranabilirler, araba kazalarına sebep olup çocukları korkutabilirler. Kısırlaştırma operasyonları sayesinde sokaktaki güçsüz başıboş hayvanların sayısının azaltılmasını sağlayarak önemli bir toplum duyarlılığı göstermiş oluruz.

Hayvan Kısırlaştırmak Etik midir?

Herkesin yaşam şartları ve peti ile olan bağı farklı olduğu gibi bu sorunun cevabı herkes için değişkenlik gösterir. Bazı olur dersiniz kedimin üreme arzusunu elinden almaya hakkım yok, sonra bir bakarsınız ki kediniz mutsuz, siz mutsuz, yavruları olmuş onlara bakmak güç, belki verecek kimse bulamadınız sorunlar büyümüş ve içinden çıkamaz bir hal almış. Onun hayatı boyunca acı çekmesini neden isteyesiniz bir düşünün. Evde bakmayı planladığınız bir hayvanın sizin bir yavrunuz gibi olduğunu düşünürseniz, kısırlaştırma işleminin onu birçok kanser hastalığına karşı daha dirençli olmasını sağlayarak sağlıklı,mutlu ve daha uzun ömürlü bir yaşamın kapısını açacağını unutmayın. Bunun yanında her kedi ve köpek türünün devamlılığı açısından doğal dengeyi bozmamak adına sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemi devlet kontrolüyle yapılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kısırlaştırma öncesi kedimin ilk kızgınlık evresini geçirmesini beklemeli miyim?

Kedi kısırlaştırma işlemi öncesi kedilerin kızgınlığa erişmesi ya da bir yavruya sahip olması gerekliliği tamamen bir şehir efsanesidir. Bu tarz bir işlemin sağlık açısından hiçbir yararı olmamakla birlikte; ilk kızgınlıktan önce yapılan operasyonun tıbbi uygulaması daha kolaydır. O yüzden ilk kızgınlaşma evresini bekleme gibi bir zorunluluk kesinlikle yoktur.

Kedimi yavru iken kısırlaştırmakta bir sakınca var mıdır? Ne zaman kısırlaştırılabilir?

Hayır. Kedinize aşıları bittikten sonra ( yaklaşık 4-5 aylık iken) rahatlıkla kısırlaştırma işlemi yapılabilir. Kısırlaştırma işlemi için aylarca beklenmeli fikri hiçbir dayanağı bulunmayan demode olmuş inanıştır.

Kedi kısırlaştırma işlemi sonra kedim şişmanlamaz mı?

Kısırlaştırma işlemi sonrası kaçınılmaz hormon değişikliği sebebiyle kilo almaya yatkın olacaktır. Çözüm olarak kedinizin yeme alışkanlıklarını değiştirerek, porsiyon kontrolü ve özel mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Bunun yanında enerjilerini rahatça atabilecekleri çevre şartlarını zenginleştirerek bol bol koşmasını ve sevdiği oyunları oynamasını sağlamalısınız. Tabi en önemli konu diyettir. Artık rahatça yemesine izin vermeyin.

Erkek kedimi kısırlaştırırsam evden uzaklaşmayı keser mi?

Kısırlaştırmamış bir erkek kediyi dışarıdan uzak tutmak gerçekten çok zor. Genelde, bir erkek kediyi kısırlaştırma, dışarıda dolaşma arzusunu yok etmeyecek ama azaltacak. Ayrıca erkek kısırlaştırma işlemi FIV virüsüne bulaşma riskini de azaltacak çünkü bu virüsün bulaşmasına dışarıda diğer kedilerle yaptığı kavgalarda aldığı yara darbeleri büyük etken.

Kedim evin her yerine sürekli işiyor. Kısırlaştırsam bunu keser mi?

Evet kısırlaştırılan birçok kedi gibi büyük ihtimalle bunu kesecek. Kısırlaştırma sonrasında işeme içgüdüsü hormonal olarak azaldığı kesindir. Kısırlaştırma işlemi bu alışkanlıktan kurtulması için en iyi seçim. Eğer hala işemeye devam ediyorsa mutlaka veterinerinize danışın, bu bir sedasyondavranışsal bozukluk olduğu gibi bir sağlık problemi de olabilir.

Kedimi kısırlaştırmak onu gelecekteki hastalıklardan korur mu?

Kedinizin meme kanserine uğrama ihtimalini düşüreceksiniz. Kliniğimize gelen piyometra hastalığı sahibi birçok kısırlaştırılmamış kedi var. Yaşamak için çok zorlandıklarını görüyoruz.

Erkek kediler için testis hastalıklarının, dişiler için rahim hastalıklarının önüne geçerek, kısırlaştırılmış kedilerin daha uzun ve mutlu yaşamasını sağlarsınız.

İstek Üzerine Cevap:

Kedi/Köpek Kısırlaştırılması Günah mı, Caiz mi?

Diyanetin fetvası aşağıda ki gibidir.

İnsanlar gibi tüm hayvanların da üreme ve çoğalma hakları vardır. Hayvanların yeme içme ihtiyaçlarının teminini engellemek uygun olmadığı gibi üreme özelliklerini ortadan kaldırmak da uygun değildir. Gerekli ve meşru bir sebep bulunmadıkça hayvanların kısırlaştırılması da caiz değildir.

Ancak, gerekli ve meşru sebeplerle; toplum menfaati gereği evde beslenen hayvanların gebe kalmalarını engelleyici ilaç ve benzeri şeylerin kullanılmasında ve ekolojik dengeyi bozmamak şartıyla kedi, köpek vb. başıboş hayvanların kısırlaştırılarak çoğalmalarının kontrol altına alınmasında dinen bir sakınca yoktur (el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 437).

İş gücünden, nesil ıslahından ve et verimliliğinden ziyadesiyle istifade edilebilmesini temin etmek amacıyla dana ve teke gibi bazı hayvanların kısırlaştırılması da caiz görülmüştür (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 234; İbn Mâze, el-Muhît, V, 375, 376).

Kaynak: Hayvanları kısırlaştımak caiz midir? Diyanet.gov.tr

Diyanetin açıkça belirttiği gibi ekolojik dengeyi bozmamak ve hayvanların yararına olmak kaidesiyle hayvanların kısırlaştırılmasında bir sakınca yoktur. Mesela güçlüklere karşı dirençli bir sokak köpeğinin toplumun menfaatine ters bir durum olmadığı sürece ( populasyonunun aşırı artması gibi) kısırlaştırılması doğru olmaz. Lakin buna karşılık dışarı salındığında yaşamasıimkansız olacak evcil bir kedi veya köpeğin, kanser ve diğer ölümcül hastalıklara yakalanma riski çok fazla olduğu için, onun yararı gözetilerek yapılan kısırlaştırma işlemi günah değildir. Aksine faydalı bir işlemdir.

Clubvet Veteriner Kliniği, erkek / dişi kedi ve köpek kısırlaştırma ameliyatı konusunda 15 yıllık tecrübesiyle 600’ün üzerinde başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir. Aklınız kalmadan sorunsuz bir kısırlaştıma ameliyatı için kliniğimizi 0 216 222 08 08‘ den arayabilir, kafanıza takılanları sorabilirsiniz.