Kedi ve Köpek İç Dış Parazit Uygulaması

         Kedi,köpek ve diğer evcil dostlarımızı parazitlerden ve parazitlere bağlı hastalıklardan korumanın tek yolu antiparaziter uygulamalar olan iç parazit ve dış parazit ilaçlarının yapılmasından geçiyor. Bu uygulamalar var olan parazitlerin öldürülmesinde ve parazitlerinin oluşumunun engellenmesinde çok önemlidir. İç parazit ya da dış parazit farketmeksizin tüm parazitler evcil dostlarımız için çok tehlikelidir. Direkt hastalıklara sebep olabilecekleri gibi hastalık taşıyıcısı da olan parazitler, dostlarımız için olduğu kadar bizim için de tehlikeli olup birçok zoonoz (hayvandan insana bulaşan) hastalıklara neden olmaktadırlar.

         Antiparaziter ilaçların tablet,enjeksiyon,şurup ve damla gibi farklı formları bulunmaktadır.Evcil dostlarımıza  bir buçuk aylıkken iç parazit ilaçlarının ve uygun ağırlığa geldiklerinde ise dış parazit ilaçlarının yapılması uygun olacaktır.Bu yapılan antiparaziter uygulamalar ise hayatları boyunca ortalama her iki ayda bir tekrar edilmelidir.

       İç parazit ilaçları;kancalı kurt,solucan,karaciğer kelebeği gibi parazitlere etki eder.Dış parazit ilaçları ise,pire,kene ve bit gibi dış parazitler üzerinde etkilidir.

 Peki iç parazit ve dış parazitler evdeki dostlarımızda nasıl oluşmaktadır ?

*Sokağa çıkmaları veya diğer hayvanlarla aynı ortamı paylaşmaları sonucu,

*Eve giren böcek,sinek gibi canlıları avlayıp yemeleri sonucu,

*Balkonlara veya gelen  kuşların dışkılarına temas etmeleri sonucu,

*Dışarıda gezdiğimiz süreçte ayakkabılarımızla taşınan iç ve dış parazit yumurtalarına temas sonucu ,

*Sokak hayvanlarını sevmemiz ve kucaklamamız sonucu elbiselerimizle temasları sonucu,

*Dış parazitleri düzenli yapılmayan dostlarımızda dış parazitlerin taşıdığı iç parazit larvalarının alınması sonucu,

*Çiğ hayvansal gıda tüketimi sonucu gibi bir çok nedenden dolayı iç ve dış parazitler oluşmaktadır.

İç ve dış parazit mücadelesi yapılmayan ve yapıldığına emin olunmayan dostlarımızla temasımız ve sonrasında yapmamız gerekenler nelerdir ?

İlk olarak böyle bir şüphemiz varsa mümkün olduğu kadar sevmemek ve temasta bulunmamak önemlidir.Özellikle çocukların parazitlere karşı bağışıklık sistemi bizler kadar güçlü değildir.Çocukların bu konuda korunması çok daha önemlidir.

*Hayvanlarla temas sonrası eller mutlaka temizlenmelidir.Çünkü,parazit yumurtaları hayvanların dilleriyle kendilerini temizlemeleri sonucu neredeyse tüm tüyler üzerinde bulunmaktadır.

*Hayvanlarla temas sonrası eller yıkanmadan kesinlikle eller ağıza götürülmemeli ve bir şey yenmemelidir.

*Çiğ et,salam,sucuk gibi işlem görmemiş etleri yiyen hayvanlarla temasa dikkat edilmelidir.Böyle hayvanlardan bulaşan toxoplasma,echinococcus granulosus,taenia saginata ve giardia gibi zoonoz (hayvandan insana bulaşan ) paraziter hastalıklar bu konuda en önemlilerdir.

*Kedilerin ve köpeklerin dışkılarıyla veya dışkı yaptıkları toprak ,kum gibi maddelerle temas edilmemelidir.

Bunlara benzer bir çok önlem; riski minimum düzeyde tutarak sizi ve evcil dostlarınızı iç – dış parazitlerden korumada büyük rol oynayacaktır.

Biz CLUBVET ailesi olarak evcil dostlarımıza her iki ayda bir rutin olarak antiparaziter uygulama öneriyoruz. Ümraniye, Çekmeköy, Sancaktepe, Dudullu semtlerinde birinde oturuyorsanız eve veterinerlik hizmetimizi kullanabilir yada ulaşımı çok kolay olan Madenler’deki kliniğimize iç parazit, dış parazit uygulaması için uğrayabilirsiniz

Sağlıcakla kalın. 🙂

Konuşmaya Başla
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?