İnsanların sağlıklı gelişmesinde evcil hayvanların katkısı tahmin edildiğinden daha büyüktür. Hayvanların her yaştaki insanların ruh sağlığı üzerine olumlu etkisi gibi çocuklar üzerinde de doğru ilişki kurulduğu taktirde, empati yeteneğinden ahlaki değerlerin gelişimine kadar pek çok olumlu sonuç alındığı bilinmektedir. Doğru ilişkiden bahsederken; çocukların herhangi bir oyuncağı ister gibi evcil hayvan talep etmesi ya da hayvanı nesneleştirip istediği zaman atabileceği bir nesne olarak görmesi tam tersine sonuçlar verir. Oysa sağlıklı bir hayvan-çocuk ilişkisi, öncelikle hayvanın yani kendisi gibi olmayan, ama yine de canlı olan bir başka varlığın sorumluluğunu almayı gerektirecektir. Ahlaki gelişimi biraz açacak olursak; öncelikle çocukların mutlak bir benmerkezci olmasını önlemekle birlikte sorumlulukta aşılar. Hayvanı beslemek, onu sevmek, ona zarar vermemek, onun iyiliğini düşünmek çocuğun sadece hayvanlara da olumlu duygularını beslemekte kalmaz, başkalarının varlığında kendisin ki kadar değerli olduğunu gösterir. Sevgi ve ilgi verdikçe, hayvanın özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan canlıların, ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini görür. Sevginin erdemini de idrak ederek sevginin de karşılıklı bir duygu olduğunun farkına varır. Böylelikle daha hoşgörülü, daha paylaşımcı, daha anlayışlı bir kişilik geliştirir.

Çocuklar, hepimizin bildiği gibi doğuştan gelen bir özellikle hayvanlara karşı çok ilgilidirler, inanılmaz bir şefkat ve merak içindedirler. Birçok hayvan da ilginç şekilde çocuklara karşı farklı ve yumuşak huyludur, canları yansa da çocukları incitmezler.

Ebeveynlerin en büyük korkusu olan hayvanlardan hastalık buluşması ile ilgili aşıları ve rutin bakımları yapılan veteriner kontrolündeki hayvanlardan herhangi bir hastalık bulaşmaz. Dışarıda iyi yıkanmadan yenilen meyve ve sebzelerden parazit ve bakteri bulaşma riski, hayvanlardan insanlara bulaşma riskinden çok daha fazladır. Günümüz şehir ortamında çocuklarımız doğal ortamından uzak, betonarme binaların arasında asosyal büyürken gereksiz korkularla çocuklarımızı hayvanlardan uzaklaştırmayalım aksine, iletişim kurmalarına izin verelim.

Pinar Yalim Külekçi

Veteriner Hekim Pınar Yalım Külekçi